Matryca

Matryca to jeden z kluczowych elementów każdego monitora LCD, jak i innych urządzeń elektronicznych, np. aparatów cyfrowych czy nowoczesnych kamer. W monitorach LCD montowane są różnego typu matryce, wśród których wyróżnia się:

  • Matrycę TN – jest to skrót od Twisted Nematic. Takie matryce zdecydowanie najczęściej są spotykane w sprzedawanych aktualnie monitorach LCD. Najlepiej sprawdzą się przy standardowych, domowych zastosowaniach monitorów. Mają one krótki czas reakcji i wysoką wartość wyświetlanych kolorów. Nie występuje w nich efekt smużenia.
  • Matrycę MVA – jest to skrót od zwrotu Multi-domain Vertical Alignment. Ten typ matrycy daje szeroki kąt widzenia, krótki czas reakcji i wysoki kontrast. Monitory wyposażone w matryce MVA znajdują zastosowanie w domach wymagających użytkowników, zwłaszcza graczy i kinomaniaków.
  • Matrycę TFT – jest to skrót od Thin-Film Transistor. Matryce te dają wysokie parametry obrazu.
  • Matrycę PVA – jest to skrót od Patterned Bertical Alignment. Dają dobre odwzorowanie kolorów, dobry kontrast i wysoki kąt widzenia. Najczęściej są stosowane przez profesjonalistów, np. grafików komputerowych,
  • Matrycę IPS – jest to skrót od In-Plane Switching. Dają idealne odwzorowanie koloru i czerń, przez co są stosowane przez wysokiej klasy grafików.
  • Matrycę S-IPSA – jest to skrót od Super In-Plane Switching. Matryce te są najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym.

Przy wyborze określonego rodzaju matrycy do monitora LCD należy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób w przyszłości będziemy wykorzystywać swój monitor. Jeśli chcemy zakupić prosty monitor do zastosować domowych, wybierzmy popularną matrycę TN.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Powered by WordPress